Davraz’da hafta sonu yoğunluğu

Türkiye’nin sayılı kayak merkezlerinden Davraz Kış Sporları Merkezi hafta sonu ziyaretçi akınına uğradı.

Isparta ve çevre illerden gelen günübirlik ziyaretçiler ve kayak sporcuları, hava sıcaklığının 15 derece olduğu Davraz’da güzel bir gün geçirdi.

Ragbi Şampiyonası için bulunduğu kayak merkezinde bu yıl faaliyete geçen gondol sayesinde tesisin daha modern bir hale getirildiğini söyleyen Vali Aydın Baruş, 1950 rakımlı tepede geçen yıl yapılan yürüyen bant sayesinde günübirlik ziyaretçilerin de kızakla kayma keyfi yaşadığını, önümüzdeki yıl bu alanın daha da genişletileceğini belirtti.

Davraz’a geçen yıl 250 bin ziyaretçi geldiğini aktaran Vali Baruş, karın geç yağması nedeniyle sayının bu yıl olumsuz etkilediğini vurguladı.

Vali Baruş, “Bu yıl 16 Şubat’ta açılan kayak sezonu nedeniyle ziyaretçi sayımız şu ana kadar 9 bin araç, 40 bin ziyaretçi olarak gerçekleşti” dedi.

Eğirdir Havacılık Spor Kulübü yönetim kurulu üyesi olan ve Davraz’da paraşüt ile kayak yapmayı deneyen Yavuz Saraçoğlu, rüzgar nedeniyle yamaç paraşütü yapmanın zor olduğunu ancak kendisinin bunu defalarca denediğini belirterek, “Davraz hem şehre yakın olması hem konumu itibari ile harika bir yer. İklim olarak da gayet güzel. Buranın doğal güzelliğini kayak zevkini yaşayabilirler. Herkese tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Hafta sonu için Antalya’dan Davraz’a gelen Ender Emin Özcan, kayak merkezine her yıl geldiğini belirterek, “Bu yıl gondol tesisinin hizmete açılması kayakçı ve boardcular için muazzam bir kolaylık olmuş. Çok keyifli, konforlu. Umarım çok daha güzel karlar yağar da bu tesis, daha güzel değer görür” dedi.

Antalya’dan gelenler arasında yer alan Umutcan isimli bir ziyaretçi de şunları söyledi:

“Günübirlik olarak Antalya’dan geldim. Bugün hava oldukça güzel. Geçen yıl da gelmiştim ama hava sisliydi, bugün kaymak için oldukça ideal bir gün. Gondol tesisinin hizmete girmesi kayakçıların biraz daha uzun süre kuyrukta beklemesine neden oluyor. Davraz lokasyon olarak güney şehirlere çok yakın özellikle Antalya’ya. Denizli’ye de yakın o yüzden ulaşılabilir olduğu için herkese uygun bir yer tavsiye ediyorum.”

‘HER YIL GELİYORUM’

Davraz’a kış aylarında kayak yapmak için her yıl geldiğini belirten Antalya’da yaşayan Merve Çetinkaya, kayak merkezindeki gondolun devreye girmesi, 8 kişilik kapasitesinin olmasının sevindirici olduğunu ancak kayak yapanlarla yapmayanların aynı sırayı beklemesinin olumsuzluk yarattığını söyledi.

Çetinkaya, “Uzun süre gondola binmek için sıra beklemek zorunda kalıyoruz. Buna bir çözüm bulmaları lazım. Onun dışında kar olmaması üzücü” dedi.

Kayağa yeni başlayan ve kaymaktan çok hoşlandığını belirten 12 yaşındaki Uğurkan Karakiraz da ailesi ile Isparta şehir merkezinden geldiğini, ileride profesyonel bir kayakçı olmak istediğini belirtti.

JAK 24 SAAT GÖREVDE

Diğer yandan sağlık ekipleri ve Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri Davraz’da kayakseverlerin güvenle eğlenebilmesi amacıyla 24 saat görev yaparken, eğitimli köpeklerin de bulunduğu ekip acil durumlarda anında müdahalede bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x