Aliyev ateş püskürdü: Tam bir manyak gibi…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Washington’ın Güney Kafkasya’da arabulucu vasfını kaybettiğini belirterek Avrupa Parlamentosunun (AP) da Azerbaycan karşıtı tutum sergilediğini kaydetti.

Bakü’de ADA Üniversitesinde düzenlenen “Karabağ: 30 yıl sonra geri dönüş. Kazanımlar ve zorluklar” toplantısında konuşan Aliyev, ABD ile diyalogda son dönemde yaşanan gerginliğin Bakü’den kaynaklanmadığını, sorunun sebebinin bilinmediğini söyledi.

İlham Aliyev, Azerbaycan-Ermenistan diyaloğunun son yıllarda ABD, AB ve Rusya eksenli sürdürüldüğünü hatırlatarak “Şu an Bakü’de bulunan ABD’nin Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı James O’Brien, ülkemize yönelik bazı suçlamalarda bulundu. ABD yönetimi de ilk kez Azerbaycan’ın üst düzey yetkililerinin ziyaretlerini engelleyeceğini duyurdu. Önceleri stratejik boyutta seyreden diyaloğumuz, şu anki ABD yönetimi yüzünden asgari düzeye indi. Bunun sebebini açıkçası bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

WASHİNGTON ARABULUCU VASFINI KAYBEDİYOR

ABD’den yapılan “Azerbaycan’la ilişkiler eskisi gibi olmayacak” açıklamalarını anımsatan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Peki o zaman ABD, Bakü ve Erivan’a yeni barış görüşmesi önerirse Azerbaycan Dışişleri Bakanı bu diyaloga nasıl katılacak? Ziyaret engellenecek mi? Demek ki Washington, Güney Kafkasya’da arabulucu vasfını kaybediyor. James O’Brien ile bugünkü görüşmemizde, ‘İlişkiler normale dönüyor’ ifadesi bekliyoruz. Aksi durumda, barış masasında aracı olarak sadece Brüksel ve Moskova kalacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler konusuna da değinen Azerbaycan Cumhurbaşkanı, AB üyeliğinin Bakü için siyasi bir amaç olmadığını söyledi.

Aliyev, “Dış politikamız AB üyeliğini amaçlamıyor. Azerbaycan bu konuda çok pragmatik bir tutum sergiliyor. Çünkü AB’nin bizleri hiçbir zaman üye olarak almayacağını iyi biliyoruz. Bunun sebepleri de bellidir.” dedi.

Azerbaycan’ın sanal değil, gerçek bir dünyanın parçası olduğunu vurgulayan Aliyev, “Azerbaycan neden alınmayacağı kapıyı çalsın? Neden ev sahibini rahatsız edelim ve bir nevi kendimizi utandıralım ki? Bu amacı edinmeden, ilişkileri geliştirme rotasını seçtik.” diye konuştu.

AP’nin Azerbaycan karşıtı tutum sergilediğini belirten Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, şunları kaydetti:

SORUMSUZ İNSANLAR TOPLULUĞU

“AB Komisyonu ile görüşmelerde Avrupa’ya doğal gaz ihracatı ile ticaretin boyutu ve yatırımların artırılmasını görüşüyoruz. Oysa AP, sorumsuz insanlar topluluğuna benzemeye başladı. Hatta orada bazıları tam bir manyak gibi davranarak Azerbaycan karşıtı açıklamalarda adeta normal psikolojinin sınırlarını zorluyorlar. Şu an azami düzeyde diplomatik ifadeler kullanmaya çalışıyorum.”

AP’de 10’dan fazla Azerbaycan karşıtı belgenin onaylandığını belirten Aliyev, “Aslında sayıları hiç önemli değil. Üzücü bir durum. Aslında AB’nin tüm üyeleri böyle bir tutum içinde değiller.” ifadelerini kullandı.

İlham Aliyev, Fransa ve Hindistan’ın Ermenistan’a silah satarak, ateşe körükle gittiklerini belirterek “Ermenistan söz konusu silahlarla Karabağ’ı tekrar işgal edebileceğini düşünebilir. Ben, şu an silahların kalitesinden konuşmuyorum bile. Ancak Ermeni ordusu en modern silahlarla donatılsa bile savaşı kazananın insanlar ve onların ruhu olduğunu unutmamalılar. Ermenistan 2. Karabağ Savaşı döneminde 12 bin asker kaçağının olduğunu duyurmuştu. Yani onlar Azerbaycan karşısında duramazlar.” değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x