“Aylardır bekliyoruz, çalan her telefona umutla bakıyoruz”

Adıyaman merkezde, Valiliğin tam karşısındaki yıkılan Arzıklar Apartmanı’nın enkazından iki torunlarının cansız bedeni çıkan, kızı ve diğer torununa ise ulaşamayan 70’li yaşlardaki Ayşe ile Mehmet Özer çifti, depremin üzerinden geçen 10 ayda her an evlat ve torun acısı çektiklerini, kimsenin kendileriyle ilgilenmemesinin ise daha acı verici olduğunu söyledi.

Gözü yaşlı çift, “Kızımızın Eski Saray Mahallesi’nde yıkılan evinin enkazından, torunlarımız Mücahit ve Ahmet Demir’in cansız bedenlerine ulaştık. Ama anne Zeliha ile 8 yaşındaki torunumuz Muhammed Enes Demir’e ulaşamadık. Üzerine düşülürse bulunacaklarına inanıyoruz. Üzerine düştüklerini buluyorlar. Bizi dikkate almıyorlar, çünkü bizimle ilgilenmeyi zaman kaybı olarak görüyorlar. Aylardır bekliyoruz, saatleri sayıyoruz, çalan her telefona umutla bakıyoruz. Yalvarırım yardım edin” diyerek yardım istedi.

“SEÇİMLERDEN SONRA BİZİ UNUTTULAR”

Anne ve babasının hasta olduğunu, ablası ile yeğeninin bulunması için kendisinin çaba gösterdiğini söyleyen üniversite öğrencisi Gamze Özer ise, “Ablam ve üç yeğenimi kaybettim. Enkazdan iki yeğenimin cansız bedeni çıktı, ama ablam ile bir yeğenim çıkmadı. O günden bu yana başvurmadığımız, aramadığımız hiçbir yer kalmadı. Fotoğraflarını astık, yetkililere DNA örneği verdik. İlgili tüm birimlere başvurumtelefonuzu yaptık. Seçimlere kadar bizlerle ilgilenen oluyordu, sonrasında kimse bizimle ilgilenmiyor. ‘Bulunmadılarsa ölmüşlerdir’ diye baştan savma cevaplar veriyorlar. Babam yaşlı olduğu için muhatap bile almıyorlar. Ben üniversite öğrencisiyim, her ikisi de 70 yaş üstü ve hasta anne babama bakıyorum. Geçim sorunumuzla boğuşuyor, derslerime çalışıyor, fırsat buldukça ben ilgilenmeye, ablam ile yeğenimi bulmaya çalışıyorum” sözleriyle yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

“BU KADAR İLGİSİZLİK VİCDANSIZLIKTIR”

Adıyaman’daki ilgili birimlerin kendileri ve benzer durumdaki ailelerle ezber cümlelerle konuştuklarını, bolca reklam yaptıklarını söyleyen Gamze Özer, “Yöneticilere özellikle çağrıda bulunuyorum; bu kadar duymazlıktan gelinmesi vicdansızlıktır. Bizimle artık ciddi manada ilgilenilmesini ve sorunumuzun ne kadar büyük olduğunu görmelerini istiyoruz, bizi baştan savmalarını değil. Bu kadar çabalamama rağmen hiçbir bilgi, hiçbir ize ulaşamadık. Bu bekleme yaşlı annem ve babam ile beni çok yıprattı” dedi.

Cesetlerine ulaşılamadığı için ablası ve yeğeninin ölü sayılmadığını, bu nedenle onlarla ilgili sosyal yardımları alamadıklarını da dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x