Instagram kuralları değiştirecek bir özellikle geliyor

Buna “diğer taraf” adı veriliyor ve insanların yalnızca belirlenmiş arkadaşlarının görebileceği ikincil bir fotoğraf ızgarası oluşturmasına olanak tanıyor.

Bu size biraz tanıdık geliyorsa bunun nedeni muhtemelen Instagram’ın, kullanıcıların daha sınırlı bir hedef kitleye yönelik gönderiler oluşturmasını zaten oldukça kolaylaştırmış olmasındandır. Uygulama, kasım ayında kullanıcılara gönderilerini “yakın arkadaşlarıyla” paylaşma olanağını ekledi (Yakın arkadaşlar için hikayeler ise 2018’den bu yana bir şey). Yakın zamanda Hikayeler için hedef kitle listelerini test etti, böylece kullanıcılar küçük grup paylaşımı için birden fazla liste oluşturabildi. Uygulama elbette gerçek bir finsta oluşturmayı da oldukça kolaylaştırıyor.

Flipside, biraz kafa karıştırıcı bir şekilde, aslında aynı şeyi yapmanın başka bir yolunu sunuyor. Kullanıcılar, “diğer tarafa” eklemek için “yakın arkadaşlardan” farklı, ayrı bir arkadaş listesi oluşturabilecek. Daha sonra kendi profillerinden erişilebilen ancak yalnızca yukarıda belirtilen arkadaş listelerinin görebildiği “diğer tarafa” paylaşım yapmayı seçebilirler.

Instagram kuralları değiştirecek bir özellikle geliyor

Threads’te paylaşılan ekran görüntülerine göre insanlar, birisinin tablosunda bir anahtar simgesi gördüklerinde, o kişinin diğer yüzüne erişimleri olup olmadığını anlayacaklar.

Finstalar Meta’nın Instagram’da “daha özel” alanlar yaratma konusundaki son zamanlardaki takıntısı muhtemelen sadece kolaylık sağlamaktan daha fazlası ile ilgili. Mosseri, son birkaç yılda Instagram kullanıcılarının özellikle akışlarında eskisi kadar paylaşım yapmadığını birçok kez belirtti. Reklamlara (çoğunlukla kullanıcıların akışlarında) dayanan bir uygulama için bu pek de ideal bir durum değil. Bu nedenle Instagram’ın insanların paylaşımda bulunmaya ve akışlarında gezinmeye daha fazla zaman ayırmasını sağlamak için yeni yollar araması o kadar da şaşırtıcı değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x